Wartości R0 estymowane w oparciu o różne odcinki danych wykazują duże zróżnicowanie. Zwłaszcza estymacje na ostatnich odcinkach danych wskazują duży wpływ okresowych wahań liczby rozpoznań. R0 estymowane na odcinkach krótszych niż okres wahań wykazują dużą zmienność (krzywe znacznie poniżej wartości 1 oraz krzywe znacznie powyżej wartości 1).
Porównując Rys. 1 i Rys. 2 można przypuszczać, że w znacznym stopniu różnice w szacowanej wartości R0 mogą wynikać z lokalnych w czasie wydarzeń. W sytuacji, gdy epidemia jest w stanie endemicznym, zarówno modele jak i sama dynamika epidemii jest bardzo wrażliwa na zaburzenia (np. lokalnie występujące ogniska). W tej sytuacji użycie danych z jak najdłuższego okresu czasowego, jednocześnie kształtem odpowiadającym możliwym przebiegom krzywych zadanych przez model SEIR, jest najlepszym rozwiązaniem, minimalizującym możliwe ryzyko błędnej prognozy. Model SEIR nie pozwala na szybką zmianę wypukłości krzywej zachorowań. Biorąc to pod uwagę, na podstawie Rys. 2 oraz uwzględniając termin wprowadzenia restrykcji, wykorzystano do estymacji okres zaczynający się 25.03. Na Rys. 3 przedstawiono wyniki tej estymacji, które wskazują na stabilizację współczynnika R0 na poziomie 1 (stan endemiczny).
Analiza została rozszerzona o możliwość opisu epidemii dwóch prędkości, w których rozpatruje się dwie populacje: jedna, w której epidemia rozprzestrzenia się szybciej (z własnym parametrem β1) i druga, w której epidemia rozprzestrzenia się wolniej (z parametrem β2).
Modelowanie trendu R0 w oparciu o założenie epidemii dwóch prędkości:
Metodę tę użyto do prognozowania zmian R0 w następujących krajach: Austria, Chorwacja, Izrael, Czechy i Niemcy, uzyskując satysfakcjonujące wyniki w zakresie terminu przejścia do fazy wygasania epidemii - zgodność 3 dni. Na Rys. 4 pokazano wyniki aplikacji metody w dwóch krajach, gdzie pozwala ona na prognozowanie zmian R0. W porównywanych krajach nastąpił wyraźny spadek współczynnika R0, przy czym warto zwrócić uwagę, że od poziomu powyżej 2, poziom zbliżony do 1 Czechy i Niemcy osiągały znacznie dłużej niż Polska (por. Rys 3), oraz że podczas gdy poziom R0 w Polsce ustabilizował się na poziomie wartości 1 (oznaczający endemiczny stan epidemii), w Niemczech i Czechach jest wyraźnie poniżej 1 i wykazuje nawet nieznaczną tendencję spadkową.