Wczesne wykrywanie przypadków poprzez testowanie i wyszukiwanie osób z kontaktu jest jednym z kluczowych działań podejmowanych w celu ograniczania epidemii.
W przedstawionej poniżej analizie przyjęto następujące założenia:
Na rysunku 1 przedstawiono analizowane scenariusze testowania w odniesieniu do danych o liczbie wykonywanych testów do dnia 29.04.2020.
Warto zwrócić uwagę na dynamikę całkowitej liczby zdiagnozowanych pacjentów w zależności od scenariusza testowania. Pierwsze dni po zwiększeniu liczby testów powodują przejściowo szybszy wzrost liczby zdiagnozowanych (Rys. 2). W dłuższej perspektywie (ok. miesięcznej) zwiększona liczba testów powoduje już spadek w porównaniu z prognozą bez wdrożenia tego działania.
W przypadku zwiększenia liczby testów (przy utrzymaniu restrykcji dotyczących kontaktów społecznych) liczba osób zarażających od razu zaczyna się zmniejszać. Przy obecnym trendzie zwiększania testowania liczba zarażających zacznie spadać w drugim tygodniu maja (Rys. 3). Liczba zarażających nie obejmuje liczby osób rozpoznanych, które pozostają w izolacji i nie zarażają.
Przewidywana w modelu liczba zgonów jest bardzo wrażliwa na scenariusz testowania i znacząco maleje przy scenariuszach zakładających zwiększoną liczbę testów (Rys. 4). W pesymistycznym scenariuszu, w którym liczba testów pozostanie na stałym poziomie, liczba zgonów może być dwukrotnie wyższa niż przy szybszym wzroście liczby testów do poziomu 25 000 dziennie (1462 vs 2988).