Wczesne wykrywanie przypadków poprzez testowanie i wyszukiwanie osób z kontaktu jest jednym z kluczowych działań podejmowanych w celu ograniczania epidemii.
W przedstawionej poniżej analizie przyjęto następujące założenia:
Na rysunku 1 przedstawiono analizowane scenariusze testowania w odniesieniu do danych o liczbie wykonywanych testów do dnia 29.04.2020.
Rysunek 1. Analizowane scenariusze testowania w kierunku COVID-19. Dane o liczbie wykonywanych badań na podstawie danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia są oznaczone kropkami. Następnie przedstawiono liczbę testów według trzech scenariuszy: 1) Obecny trend - liczba testów wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie (maksymalna zdolność systemu w chwili obecnej), bez uwzględnienia spadku w okresie majówki; 2) Spadek do 9200 i wzrost zgodnie z trendem - liczba testów spada do 9200 2 maja i następnie wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie; 3) Spadek do 9200 i brak wzrostu - liczba testów po okresie majówki pozostaje na poziomie 9200 badań dziennie.
Warto zwrócić uwagę na dynamikę całkowitej liczby zdiagnozowanych pacjentów w zależności od scenariusza testowania. Nawet przejściowy spadek liczby testowanych w prognozie średniookresowej (na 1.07) powoduje wzrost łącznej liczby rozpoznań o prawie 7000 (Rys. 2). W przypadku utrzymania zmniejszonej liczby testów, na poziomie 9200 dziennie, epidemia ponownie wchodzi w fazę wzrostu.
Rysunek 2. Prognozowana łączna liczba nowych rozpoznań w zależności od scenariusza testowania. Na wykresie przedstawiono prognozowane trendy łącznej liczby nowych rozpoznań wg 3 scenariuszy opisanych na Rysunku 1: 1) Obecny trend - liczba testów wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie (maksymalna zdolność systemu w chwili obecnej), bez uwzględnienia spadku w okresie majówki; 2) Spadek do 9200 i wzrost zgodnie z trendem - liczba testów spada do 9200 2 maja i następnie wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie; 3) Spadek do 9200 i brak wzrostu - liczba testów po okresie majówki pozostaje na poziomie 9200 badań dziennie.
W przypadku zmniejszenia liczby testów (nawet przy utrzymaniu restrykcji dotyczących kontaktów społecznych) liczba osób zarażających od razu zaczyna się zwiększać. Przy obecnym trendzie zwiększania testowania liczba zarażających zacznie spadać w drugim tygodniu maja (Rys. 3), ale biorąc pod uwagę zmniejszenie testowania w okresie majówki dopiero od trzeciego tygodnia maja. W przypadku utrzymania zmniejszonej liczby testów dochodzi do gwałtownego wzrostu liczby zarażających. Liczba zarażających nie obejmuje liczby osób rozpoznanych, które pozostają w izolacji i nie zarażają.
Rysunek 3. Prognozowana liczba osób zarażających w dniu w zależności od scenariusza testowania. Na wykresie przedstawiono prognozowane liczby osób zarażających, zakładając, że osoby rozpoznane są izolowane i przestają zarażać. Trendy przedstawiono wg 3 scenariuszy opisanych na Rysunku 1: 1) Obecny trend - liczba testów wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie (maksymalna zdolność systemu w chwili obecnej), bez uwzględnienia spadku w okresie majówki; 2) Spadek do 9200 i wzrost zgodnie z trendem - liczba testów spada do 9200 2 maja i następnie wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie; 3) Spadek do 9200 i brak wzrostu - liczba testów po okresie majówki pozostaje na poziomie 9200 badań dziennie.
Rysunek 4. Prognozowana łączna liczba zgonów w zależności od scenariusza testowania. Na wykresie przedstawiono prognozowane trendy zgonów wg 3 scenariuszy opisanych na Rysunku 1: 1) Obecny trend - liczba testów wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie (maksymalna zdolność systemu w chwili obecnej), bez uwzględnienia spadku w okresie majówki; 2) Spadek do 9200 i wzrost zgodnie z trendem - liczba testów spada do 9200 2 maja i następnie wzrasta podobnie jak dotychczas aż do osiągnięcia pułapu 25 000 testów dziennie; 3) Spadek do 9200 i brak wzrostu - liczba testów po okresie majówki pozostaje na poziomie 9200 badań dziennie.